Wyszukiwarka
plenderu
  • Gryfino / tel. 91 416 20 41
  • Ińsko / tel.91 562 30 16
  • Łobez / tel. 91 852 42 91
  • Resko / tel. 91 852 42 92

Rejestracja

ON-LINE

Treść główna

Szanowni Pacjenci!

Informujemy, iż NZOZ Intermed Sp. z o. o .uzyskał  dofinansowanie w ramach Działania 6.8 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 w ramach konkursu nr RPZP.06.08.00-IP.02-32-K31/17 z dnia 20.10.2017r. uzyskując łącznie 119 punktów klasyfikacyjnych i zajmując tym samym drugie miejsce w województwie na tzw. liście rankingowej.


Program dotyczy rozwoju profilaktyki nowotworów w kierunku wykrywania raka jelita grubego pod hasłem „Choroba nie czeka, Ty też nie czekaj” i będzie realizowany w Powiecie Łobeskim.
W ramach pozyskanych środków z dotacji zostanie zakupiony najnowocześniejszy sprzęt do badań gastroskopii i kolonoskopii, dzięki któremu zostanie przebadanych ponad 3 tysiące pacjentów.

Celem profilaktyki jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.
Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 000 nowych przypadków. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Taka przemiana trwa najczęściej kilkanaście lat. Dlatego też, poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka. Wcześnie wykryty rak jest również bardzo często wyleczalny.

Ani polipy, ani rak we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest odnalezienie tych właśnie bezobjawowych jeszcze zmian i o ile to możliwe, ich usunięcie. Takie postępowanie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%.

Częstość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem. Znacząca większość nowych zachorowań występuje u osób po 65 roku życia. Objęcie programem kobiet i mężczyzn między 55 a 64 rokiem życia ma na celu wykrycie zmian potencjalnie wyleczalnych. W tym wieku 25 % osób ma polipy, a 5 % jest zagrożonych rozwojem raka.

Przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii jest zawał serca przebyty w ciągu ostatnich 3 miesięcy, ostra niewydolność krążeniowa lub oddechowa oraz ostra choroba zapalna jelit. W przypadku ciężkich chorób przewlekłych, a także jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

 

 

Partnerzy

Nagrody i certyfikaty

NZOZ Intermed

Newsletter

Zapisz się. Będziesz na bieżąco informowany o wszystkich naszych nowościach.