Wyszukiwarka
plenderu
  • Gryfino / tel. 91 469 06 64
  • Ińsko / tel.91 562 30 16
  • Łobez / tel. 91 852 42 91
  • Resko / tel. 91 852 42 92
Treść główna

Szanowni Pacjenci!

     W miniony czwartek tj. 28 czerwca 2018 roku w Klubie Nauczyciela w Gryfinie przy współudziale Stowarzyszenia Amazonek EWA z Gryfina odbyło się spotkanie z prof. dr. hab. n. med. Cezarym Cybulskim genetykiem z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Pomorskiego , który na co dzień współpracuje z prof. dr. hab. n. med. Janem Lubińskim.
Profesorowie genetycy Jan Lubiński i Cezary Cybulski są odkrywcami genów, których mutacje przyczyniają się do raka piersi i taki wykład pt.: ,, Postępy w genetyce medycznej na temat raka piersi” wygłosił właśnie profesor Cezary Cybulski, który otrzymał w 2015 roku Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk medycznych. Zachodniopomorski Nobel w dziedzinie medycyny już po raz trzeci trafił do prof. Cezarego Cybulskiego za „odkrycie nowego genu wysokiego ryzyka raka piersi RECQL”.
Praca na ten temat ukazała się w jednym z najbardziej cenionych czasopism Nature Genetics, a jej pierwszym autorem był prof. Cezary Cybulski. Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 200 publikacji naukowych, które były cytowane ponad trzy tysiące razy. Index Hirscha wynosi 30.
Jak dowiedli nasi badacze, RECQL występuje u około 15 tys. kobiet w Polsce a zachorowalność na raka u kobiet, u których go wykryto jest ponad 50 procentowa. Oznacza to, że obecność genu świadczy o wysokim ryzyku nowotworu. Kiedy o nim wiemy, można zawczasu pokonać chorobę.
Pierwszymi genami największego ryzyka raka piersi jakie odkryto, były geny BRCA1 i BRCA2 odkryte w 1994 roku. Testy do wykrywania tych genów w populacji polskiej opracowali naukowcy ze Szczecina. Kolejnym odkrytym genem był CHEK 2. Odkrycie BRCA1 było przełomem. Wiadomo było, że występuje on w otoczeniu kompleksu genów i te stały się dobrymi kandydatami dla dalszych poszukiwań.

Cieszymy się, że już po raz trzeci dzięki profesorowi mogliśmy wziął czynny udział w edukacji mieszkańców na temat choroby raka piersi.
Podczas wykładu uczestnicy spotkania mogli się dowiedzieć, że wczesna diagnostyka i profilaktyka chorób nowotworowych jest konieczna, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór daje szanse na całkowite wyleczenie i przedłużenie życia.

Po bardzo ciekawym wykładzie odbyła się dyskusja na której profesor Cezary Cybulski wraz ze specjalistą chirurgii onkologicznej Jackiem Kargulem odpowiadali szczegółowo na wszelkie pytania zainteresowanych.
Przypomnieliśmy również gdzie i w jakim zakresie można wykonać bezpłatnie badanie genetyczne, USG, czy skorzystać z konsultacji chirurga onkologa w Przychodni Intermed w Gryfinie.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć ze spotkania.

Partnerzy

Nagrody i certyfikaty

NZOZ Intermed

Newsletter

Zapisz się. Będziesz na bieżąco informowany o wszystkich naszych nowościach. Wpisując adres email, akceptujesz politykę ochrony danych osobowych

Proszę zapoznać się z naszą Polityką prywatności oraz Ochroną danych osobowych.

ZAMKNIJ