Wyszukiwarka
plenderu
  • Gryfino / tel. 91 416 20 41
  • Ińsko / tel.91 562 30 16
  • Łobez / tel. 91 852 42 91
  • Resko / tel. 91 852 42 92

Rejestracja

ON-LINE

Treść główna

Borelioza in. krętkowica kleszczowa to najczęstsza choroba przenoszona przez kleszcze.

Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia. Inne wczesne zmiany to objawy grypopodobne, które obejmują  gorączkę, ból głowy i ogólne osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów lub powikłań neurologicznych.
Niestety w ostatnich latach ilość odnotowanych zachorowań na choroby od kleszczowe znacznie wzrosła. Zdarza się również, że pacjenci nie mają typowych  dla boreliozy objawów i nie pamiętają nawet ukąszenia przez kleszcza.
 
Co  powinniśmy zrobić w przypadku ukąszenia?

Jeśli kleszcz pozostaje w naszej skórze albo właśnie go usunęliśmy mamy możliwość wykonania badania genetycznego, w kierunku nosicielstwa krętków bakterii borrelia burgdorferi. W tym celu należy:

1. Delikatnie i ostrożnie usunąć kleszcza ze skóry następnie umieścić go w jałowym pojemniku, najlepiej przeznaczonym do pobierania moczu lub kału w celach laboratoryjnych.

2. Dostarczyć kleszcza (lub jego fragmenty) do naszego laboratorium. Zostanie wówczas wykonane  badanie molekularne materiału pozyskanego z kleszcza(Borelioza z kleszcza). Jeśli test będzie miał wynik ujemny, to kleszcz nie był nosicielem i tym samym nie mógł nas zainfekować.
 
Koszt badania  200 zł (do końca sierpnia -10%)

Jeśli nie udało  się zachować kleszcza (lub jego części), możemy wykonać badania serologiczne-  poziomu przeciwciał:

Borelioza IgG - 40 zł (do końca sierpnia -10%)
Borelioza IgM-  40 zł (do końca sierpnia -10%)

 

Partnerzy

Nagrody i certyfikaty

NZOZ Intermed

Newsletter

Zapisz się. Będziesz na bieżąco informowany o wszystkich naszych nowościach. Wpisując adres email, akceptujesz politykę ochrony danych osobowych